Посета Археолошком налазишту у Винчи

Ученици IV, V, VI и VII разреда наше школе су слушали изузетно оживљено предавање кустоса музеја у Винчи, који им је рашчинио предрасуде о људима из старијег и млађег каменог доба. Праисторијски човек је био, ако не интелигентнији, онда засигурно истог нивоа као и савремени човек, јер је знао да задовољи све своје потребе које је имао, а притом није нарушавао природну равнотежу. То је и човек који живи у култури где се негује култ заједништва. Реч је о култури која је ослобођена егоизма и индивидуализма, о култури која готово две хиљаде година не познаје организовано колективно насиље и с тим у вези насилну смрт, осим у изнимним појединачним случајевима. Због тога је сасвим оправдано запитати се о моралној вертикали човека од пре готово седам  хиљада година и човека данашње цивилизације.

Пре неких хиљаду година, отприлике са појавом вишкова производа и стварањем услова за трговину, Винча је постала прави мегаполис и привредни и трговачки центар Европе. Овакав развој обезбеђивао јој је изузетан положај – настала је на стецишту свих речних токова који су једини проходни путеви и путокази кроз ондашње густе шуме. Оно што карактерише ову цивилазацију јесте непостојање социјалних разлика, јер су у првом плану биле људске потребе, а не жеље као код човека данашњице. Због тога је савремени човек у паду наспрам свом далеком претку.

Радмила Петровић, наставница српског језика